czwartek, 13 sierpnia 2015

Bazylia - wpsaniała przyprawa

Bazylia (Ocimum basilicum)

Kilka zdań o historii bazylii : Bazylia jest od wielu wieków znaną i bardzo cenioną przyprawą oraz zielem leczniczym. Pochodzi ze starożytnej Persji obecnie Iranu, następnie odkryli ją Grecy i około XVI wieku zawędrowała do zachodniej Europy gdzie podbiła swoim smakiem i aromatem europejskie stoły.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć że bazylię nazywano zielem królewskim którą to nazwę nadali jej Grecy (basilikum – znaczy królewski) a nawet nosi przydomek wśród przypraw korzennych „małym cudem świata” .

Jaki smak ma bazylia : Po przegryzieniu listka na początku bazylia ma smak lekko pikantny przechodzący w lekką słodycz . Ogólnie smak jest bardzo przyjemny i mocno aromatyczny.

Do jakich potraw pasuje bazylia : Bazylię jako przyprawę możemy użyć do

przygotowania różnego rodzaju sałatek, w których używamy delikatnych warzyw między innymi takich jak pomidory, sałaty, szparagi itp...
Pokrojone drobno świeże listki bazylii są rewelacyjnym dodatkiem który dopełnia smakiem i aromatem sałatki makaronowe, ryżowe lub z owocami morza i z dodatkiem ryb.
Jest nie zastąpioną przyprawą podczas przygotowywania różnego rodzaju sosów makaronowych.
Nadaje się jako przyprawa do pizzy, zapiekanek, twarogu, zup, sosów, duszonych warzyw, przygotowania oleju lub octu ziołowego.
Nie można zapomnieć że jest głównym składnikiem pesto idealnego dodatku do makaronu.
świeżą bazylią można również nacierać mięsa przed dalszym przyrządzaniem.
Bazylia ma bardzo szerokie zastosowanie w naszej kuchni.

Kiedy dodawać bazylię do potraw :
Jeżeli przygotowujemy potrawy gorące które gotujemy, to świeżą lub suszoną bazylię dodajemy pod koniec przygotowywania dania lub już po zdjęciu potrawy z gazu.
Do zup najlepiej jest dodawać bazylię już po zdjęciu zupy z gazu i dopiero wtedy doprawienia zupy bazylią. Tak samo postępujemy jeżeli przygotowujemy gorące zapiekanki, sosy itp..
Podczas przygotowania dań na zimno, sosów do sałatek, sałatek, to dodanie bazylii nie ma tak dużego wpływu ponieważ aromat i smak nie zostanie utracony przez wysoką temperaturę i możemy ją dodawać w trakcie przyrządzania dania.

Bazylia świeża czy suszona : Obecnie świeża bazylia w doniczkach jest dostępna w sklepach przez okrągły rok. Więc jeżeli mamy tylko możliwość kupienia świeżej bazylii to używajmy świeżej a nie suszonej. Świeża bazylia jest bardziej aromatyczna, zawiera więcej olejków eterycznych i ma intensywniejszy smak od suszonej ale jeżeli mamy dostęp jedynie do suszonej to również możemy ją wykorzystać do przygotowania potraw i będą równie smaczne.
Bazylia kupiona w doniczce może stać u nas w kuchni na parapecie nawet kilka tygodni, tylko należy ją podlewać od czasu do czasu tak żeby ziemia była wilgotna.

Uprawa bazylii w domu lub na balkonie : Bazylia w uprawie jest bardzo prosta, można ją uprawiać w przydomowym ogródku, balkonie lub na parapecie.
Nasiona bazylii wysiewamy na początku wiosny, niezbyt gęsto w doniczkach, następnie gdy wykiełkują i sadzonki bazylii osiągną wysokość około 10 cm to je
rozsadzamy.
Sadzonki bazylii rozsadzamy do doniczek jeżeli mamy zamiar hodować bazylię na balkonie lub na parapecie.
W ogrodzie do gruntu bazylię sadzimy w odstępach około 20 cm. Bazylię w ogrodzie najlepiej sadzić dopiero w maju gdy na pewno nie będzie już przygruntowych przymrozków i zbyt zimnych nocy.
Bazylia lubi stanowiska nasłonecznione, lubi częste podlewanie ale ważne aby ziemia była wilgotna a nie przelana że aż stoi woda, wtedy bazylia może zgnić.

Bazylię możemy podskubywać z listków aby użyć ich do przygotowania potraw a na pewno jej to nie zaszkodzi i wypuści nowe listki. Po przycięciu szczytu bazylia rozrośnie się na boki i będzie gęstsza.

Jeżeli bazylię kupujemy w sklepie w doniczkach to również możemy ją trzymać na parapecie w kuchni przez kilka tygodni, podlewając ją od czasu do czasu tak żeby ziemia była wilgotna.

Bazylię możemy siać przez cały rok jeżeli mamy zamiar ją hodować w domu.

Jak najlepiej przechowywać bazylię :
Mrożenie bazylii:
Listki bazylii bez łodyżek dokładnie myjemy na durszlaku pod bieżącą zimną
wodą, otrzepujemy z wody i rozkładamy na ściereczkach pozostawiając do wyschnięcia. Następnie czyste i suche listki przekładamy do szklanego pojemnika, woreczka lub pojemnika plastikowego, zamykamy i wstawiam do zamrażalnika. Tak zamrożona bazylia zachowuje swój aromat i świeżość nawet do 6 miesięcy.

Suszenie bazylii:
Bazylię możemy również ususzyć, listki bazylii rozkładamy w przewiewnym i suchym miejscu i pozostawiamy do całkowitego ususzenia, następnie możemy je rozkruszyć i zamknąć w szczelnym pojemniku lub papierowej torebce.

Odmiany bazylii :
Bazylia grecka – jest to odmiana drobno listna, łatwa w uprawie w domu lub na balkonie.
Bazylia cytrynowa – ma zapach i smak przypominający cytrynę.
Bazylia pospolita (różne jej odmiany) – długo zachowuje swoją świeżość po zebraniu i jest łatwa w uprawie.

Bazylia w roli głównej - przepisy :
Najbardziej popularnym przepisem jest pesto z bazylii do makaronu, można je wykonać na wiele sposobów a to przepis na jeden z nich :
Klasyczne pesto z bazylii :
Skład:
60 g bazylii świeżej
20 g orzeszków piniowych
120 ml oliwy
50 g startego żółtego sera (np. parmezanu)
1 ząbek czosnku
szczypta soli

Przygotowanie:
Umyte i osączone listki bazylii wkładamy do pojemnika dodajemy orzeszki, czosnek i dokładnie rozdrabniamy blenderem. Następnie dodajemy pozostałe składniki pesto i całość dokładnie miksujemy. Tak przygotowane pesto dodajemy do ugotowanego makaronu.


Oliwa – Olej z bazylią
Skład:
Oliwa z oliwek – 500 ml
około 30 g listków bazylii razem z łodyżkami

Przygotowanie:
Umytą i osuszoną bazylię wkładamy do butelki, zalewamy oliwą i zakręcamy. Następnie butelkę z oliwą odstawiamy na co najmniej 10 dni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie oliwa powinna mieć piękny aromat i posmak bazylii. Jeżeli chcemy to możemy taką oliwę odstawić na około 30 dni wtedy będzie miała intensywniejszy smak. Listki bazylii możemy pozostawić w butelce lub przecedzić oliwę.

Oliwa z bazylią do sałatek i makaronów:
Skład:
30 g świeżej bazylii
150 ml oliwy
szczypta soli

Przygotowanie :
Umyte i osuszone listki bazylii wkładamy do pojemnika, dodajemy oliwę i sól i całość rozdrabniamy blenderem. Do momentu uzyskania jednolitej zielonej gęstej oliwy. Tak przygotowaną oliwę można dodawać do sałatek i makaronów.

Napój na poprawę nastroju z bazylią :
Skład :
1 litr wody źródlanej (niegazowanej)
około 10 większych listków bazylii
100 g jagód
1/2 cytryny

Przygotowanie:
Dokładny opis przygotowania znajduje się pod tym linkiem:

O właściwościach leczniczych nie będę się rozpisywała ale ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej, można o tym przeczytać między innymi na tej stornie, link poniżej :


Jeżeli mają Państwo jakieś ciekawostki na temat bazylii proszę pisać w komentarz to uzupełnię o nie artykuł, dziękuję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty